Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова повідомила подробиці щодо членів екіпажу російського судна «Механік Погодін», заблокованого в порту Херсона через те, що його власник перебуває під санкціями.
За її словами, ще 11 серпня вона отримала інформацію від Служби безпеки та Прикордонної служби України, що саме до людей там претензій не мають.
«На судні перебуває 12 членів екіпажу включно із капітаном, які є громадянами Росії. Всі вони пройшли прикордонний контроль, вільні у своїх пересуваннях, їх ніхто не утримує. Вони не під санкціями. Втім, вони нікуди не виходять, залишаються на судні», – наголосила уповноважена.
Вона нагадала, що під українськими санкціями перебуває судно як майно, яке, за попередніми даними, належить компанії ВЕБ «Лізінг», яка внесена до санкційного списку 26 липня 2018 року. Суд щодо подальшої долі судна відбудеться в понеділок, 13 серпня, додала вона.
«Втім, я переговорила з капітаном, залишила йому свої контакти на випадок, якщо будуть зауваження та побажання. На цей момент жодних скарг/зауважень/побажань не висловлюють», – повідомила Денісова.
Попереднього дня, 11 серпня, з проханням з’ясувати ситуацію з екіпажем судна до неї звернулася уповноважена з прав людини Росії Тетяна Москалькова.
Про виявлення судна повідомив 10 серпня представник президента України у Криму Борис Бабін. «Співробітниками ГУ СБУ в АРК наразі виявлено та задокументовано судно «Mekhanik Pogodin» IMO 9598397 під прапором Росії, що перебуває у володінні російської компанії, яка, в свою чергу, є в санкційному списку РНБО України. Судно сьогодні зайшло в Херсонський морський торговельний порт. Упевнений, що вийде з цього порту воно не скоро», – написав він тоді у фейсбуці, але пізніше стер цей допис.
Це наразі останнє з низки взаємних затримань суден України і Росії іншою стороною в Чорному чи Азовському морі останнім часом.
Зокрема, 25 березня Держприкордонслужба України затримала в Азовському морі риболовецьке судно «Норд» із окупованого Криму, яке йшло під прапором Росії. Прокуратура АРК відкрила кримінальне провадження за фактом виходу судна «Норд» із закритого Києвом порту окупованої Керчі. 30 березня український суд заарештував судно. Капітанові оголосили підозру у скоєнні двох кримінальних правопорушень: порушення порядку в’їзду-виїзду з тимчасово окупованої території, а також заняття незаконним рибним промислом. Більша частина екіпажу, всі кримчани-громадяни України, теж досі перебуває на материковій частині України, бо вони мають при собі тільки російські паспорти – з погляду України, нечинні, – тому не можуть повернутися до Криму законним чином.
У відповідь 4 травня російські прикордонники затримали в Чорному морі українське риболовецьке судно «ЯМК-0041», звинувативши його в незаконному рибальстві. На борту перебувало п’ятеро членів екіпажу. Держприкордонслужба України повідомила, що затримане судно мало всі необхідні документи на вилов риби на українській території. Проти капітана судна порушили справу за звинуваченням у «незаконному видобутку морських біоресурсів у виключній економічній зоні Росії».
А 13 травня російські прикордонники повідомили, що затримали в Азовському морі ще двох українських рибалок, які, за їхніми словами, незаконно ловили рибу.
…